Úvod > Základní škola > Projekty > Škola v Evropě

Škola v Evropě

Ve školním roce 2021/2022 jsme díky podpoře MŠMT realizovali projekt Škola v EvropěLogo msmt.jpg

Cílem projektu bylo podpořit aktivity směřující k rozvíjení multikulturní výchovy. Aktivity projektu jsme zaměřili na kulturní zvyklosti, historii atd. romské menšiny a našich nejbližších sousedů ve střední Evropě.

Do aktivit tohoto projektu byli různým způsobem zapojeni všichni žáci školy.

Projekt Škola v Evropě se prolínal téměř všemi vzdělávacími předměty. Žáci nahlédli na věci společné i rozdílné obyvatel sousedních evropských států a romské menšiny – historie, gastronomie, folklor, písně... Jednotlivé třídy si vytvořily prezentace poznatků z multikulturní výchovy – zvyky, historie, současnost –Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko, Romové. V zeměpise jsme se seznámili s geografickými reáliemi, v dějepise s historií atd. V hudební výchově žáci poslouchali typické národní písně Využili jsme projektové vyučování, jež bylo pro žáky atraktivní formou.

Při práci na projektu došlo k propojení různých věkových skupin žáků. Starší žáci podali pomocnou ruku těm mladším a navzájem se tak vzdělávali. Byla uvařena typická jídla daných národů, z výtvarných prací s multikulturní tématikou jsme vyzdobili školu. Realizovali jsme turnaj ve stolním tenise jako Mistrovství střední Evropy. Žáci si vytvořili družstva, jež zastupovaly jednotlivé národy.

Celým projektem jsme posílili sociální kompetence žáků tak, že se zvýšila jejich tolerance k jiným kulturám, náboženstvím a národnostem. Přitom jsme také posílili sounáležitost mezi dětmi tím, že jsme se snažili využívat co nejvíce skupinových metod práce. V neposlední řadě jsme žákům přiblížili jejich vlastí kulturu a ukázali jim, že mají být na co hrdí.

Brožuru k projektu je ke stažení v sekci Dokumenty nebo přímo zde.

Projekt 1.jpg
Projekt II.jpg